מדוע צריך יועץ בטיחות

יועץ בטיחות במוסדות חינוך

משרד החינוך, מתוך דאגה לתלמידים, מכתיב תקנות בטיחות מיוחדות. על יועץ בטיחות במוסדות חינוך להכיר את כל הדרישות של משרד החינוך ולזהות את כל הסיכונים בבית הספר על מנת להבטיח את שלומם של השוהים בו. קיימים סוגים שונים של יועצי בטיחות, כמו למשל יועץ בטיחות בניין; אך ישנו הבדל גדול מאוד בין יועץ בטיחות ליועץ בטיחות במוסדות חינוך. ההבדל נובע בעיקר, אך לא רק, מהאוכלוסייה המיוחדת בבתי הספר – תלמידים צעירים אשר נוהגים לרוץ ולהשתולל ואינם מודעים לכל הסכנות. ילדים הם גורם אשר נמצא בסיכון, לכן על יועץ בטיחות במוסדות חינוך לראות את העולם דרך עיניהם של הילדים ולזהות את הסכנות.

יועץ בטיחות בניין

חברות בנייה וקבלנים חייבות להיעזר בשירותיו של יועץ בטיחות בניין. בניית היא דבר מורכב, אפילו אם מדובר בקנה מידה קטן, ישנם אישורים שונים ותקנות מיוחדות הנוגעות לרשויות שונות. מסיבה זו ישנו צורך ביועץ בטיחות בניין אשר ירכז את הטיפול בכל הנושאים ויפקח על העמידה בתקנות וההתנהלות מול הרשויות. בכל פרויקט בנייה יש צורך ביועץ בטיחות בניין בשביל לתכנן את מערך הבטיחות, להכין תיק שטח, לבצע סקירת סיכונים ולמלא את כל הדרישות בשביל לקבל היתר בנייה וטופס אכלוס. ככל שהפרויקט יותר גדול ומורכב כך ישנן יותר דרישות שיש למלא ועל יועץ בטיחות בניין להיות מעורב בכל השלבים.


יועץ בטיחות בכיר

כידוע, על כל מפעל וכל ארגון למלא אחר דרישות בטיחות מחמירות הנוגעות לבטיחות הבאים בשעריו, אלו יכולים להיות עובדים ומבקרים. דרישות הבטיחות מחייבות כל מפעל לבצע התאמות מיוחדות לדרישות הבטיחותיות, אך אין מדובר בפרויקט חד פעמי.  יש לבדוק באופן שוטף שתקנות הבטיחות נאכפות ויש להדריך באופן תקופתי את העובדים. זוהי חלק מהעבודה של יועץ בטיחות ישיר. יועץ בטיחות בכיר הוא מי שלמד את התחום בצורה מקצועית ויודע איך להכין תיק שטח, מכיר את החוקים, יודע להעביר הדרכות ולהכין תוכנית חירום ועוד תחומים רבים הקשורים לאש ובטיחות בצורה ישירה ועקיפה.


יועץ בטיחות במרכז

יועץ בטיחות במרכז מלווה חברות וארגונים בפרויקטים ובפעילות שוטפת. לכל מפעל ישנן סוגיות בטיחות האופייניות לתחום העיסוק שלו, במקרים רבים גם תקנות ספציפיות בחוק. המשותף למפעל שוקולדים, מפעל דשנים וקניון מסחרי הוא שלכולם יש צרכים בטיחותיים חשובים מאוד, אבל הם נבדלים באופי. יועץ בטיחות במרכז מתאים מדיניות בטיחות לכל ארגון ועסק בהתאם לצרכים האובייקטיבים שלו ולתקנות הקבועות בחוק.