החשיבות של מנהלי מערכות גילוי אש

חברות וארגונים רבים מפרסמים מכרזים גילוי אש על מנת למצוא ספקים אשר יטפלו בנושא גילוי האש של הארגון. לדוגמה אם מדובר במשרד ממשלתי כמו משרד החינוך, הוא בוודאי צריך ספק אשר ייתן לו שירות בכל בתי הספר. אם למשל ישנם מטפי כיבוי בבית הספר, יש צורך בתחזוקה וביקרות של המטפים. אותו הדבר אם ישנם גלאי עשן או כל ציוד אחר, תמיד ישנו צורך בספק אשר נותן שירותים של תחזוקה, הדרכה, ביקורת ועוד. חברות רבות בוחרות להתנהל בצורה של מכרזים גילוי אש, זוהי דרך טובה למצוא ספק אשר ייתן את השירות שהארגון צריך במחיר הטוב ביותר. אם מדובר במשרדי ממשלה אז על פי חוק עליהן לפרסם מכרז.
מהם מנהלי מערכות גילוי אש ועשן?
נושא הבטיחות באש הוא נושא חשוב מאוד ולכן מומלץ לארגונים להעסיק מנהלי מערכות גילוי אש ועשן. מדובר בתחום הנלמד בצורה מקצועית במכללות שונות ברחבי הארץ. מנהלי מערכות גילוי אש ועשן הם אנשים אשר עברו הסמכה בכל הנושאים הרלוונטיים הקשורים לאש וכיבוי אש. מנהלי מערכות גילוי אש ועשן הם האנשים אשר יכולים לתכנן וליישם מדיניות אש בארגון. הם אלו שמוסמכים לקבוע היכן ניתן למקם גלגלונים ומטפים, הם אלו אשר יודעים אילו סוגי מטפים ובעלי איזו קיבולת צריך בשביל הארגון. הם עוברים הסמכה לגבי תכנון של מערכות כיבוי אש, התקנה ותחזוקה. כאשר בארגון מועסק אדם אשר עבר הכשרה של מנהלי מערכות גילוי עשן ואש, הארגון יכול להיות שקט ולדעת שיש לו מישהו שמכיר את הנושא היטב ויודע איך ליישם מדיניות אש נכונה.
לסיום כמה טיפים למי שיש לו עסק קטן ואינו מומחה בתחום האש: חשוב מאוד למקם במקום בולט בעסק רשימה ובה מספר טלפון כבאים ועוד מספרי טלפון של רשויות למקרי חירום. זה אולי נראה לכם ברור מאליו שבשביל להגיע למוקד הכיבוי יש לחייג 102, אך בשעת שריפה ולחץ לפעמים מתבלבלים. לכן חשוב להציג במקום ברור את מספר טלפון כבאים על כל צרה שלא תבוא. בכל עסק יש להחזיק ציוד בסיסי לכיבוי אש, זה תלוי כמובן במיקום העסק ואופי העסק אך לפחות מטף כיבוי יש בכל עסק ולפעמים הרבה יותר מזה. כאשר אתם במצב שגרה אתם אולי יכולים למצוא בקלות את ציוד הכיבוי  אך במצבי לחץ אנשים אינם מתפקדים אותו הדבר. לכן ישנה חשיבות לסימון גדול ובולט של ציוד הכיבוי. יש להשתמש במנורות סימון על מנת לאתר את ציוד כיבוי האש. במקרים של שריפה כאשר המבנה מתמלא עשן סמיך, לא תמיד פשוט למצוא את ציוד הכיבוי. הרבה פעמים זה גם נעשה בחושך מכיוון שמטעמי בטיחות מנתקים את החשמל. מנורות סימון הפועלות בשעת חירום מסייעות למציאת ציוד הכיבוי ודרכי המילוט.