מערכות גילוי אש מקומיות לעומת מערכות מתקדמות

סוגי מערכות גילוי אש

חשבתם על מערכת גילוי אש לבית הפרטי? מחפשים מתקין מערכות גילוי אש לעסק שלכם? זה אכן חשוב מאוד להתקין מערכות גילוי אש, גם במקרים בהם החוק אינו מחייב. תשאלו כל מתקין מערכות גילוי אש והוא יוכל לספר לכם על אסונות שנמנעו בזכות מערכות גילוי ועבודות גילוי אש.
כאמור ישנם סוגים שונים של מערכות גילוי אש ואמצעים שונים בהן המערכות משתמשות על מנת לגלות, להתריע ולהגיב במקרה של אש. ישנם מקרים בהם החוק דורש מאפיינים מסוימים של המערכת וישנם מקרים בהם אתם חופשיים להחליט. לדוגמה בבית שלכם אתם חופשיים להחליט איזו מערכת אתם רוצים להתקין, אך לעומת זאת בעסק שלכם אתם פועלים תחת תקנות מיוחדות ואותן יש לכבד. למשל נניח ואתם צריכים לעשות עבודות גילוי אש ארון חשמל, במקרה זה החוק קובע איזו מערכת דרושה עבו איוז עוצמת אמפר. לדוגמה, כאשר מדובר בלוח חשמלי של מעל 100 אמפר, עליכם להתקין מערכת הכוללת גם כיבוי אוטומטי. אך גם במקרה זה לכם יש את החופש להחליט ולבחור בין סוגי מערכות גילוי אש שונות.
אני נוהג לעשות הפרדה עיקרית בין מערכות לגילוי אש אותן אני מכנה מקומיות לבין מערכות הכוללות רכזת מתוחכמת. המערכות המקומיות הן בדרך כלל גלאי עשן עצמאיים המפעילים אזעקה במקרה שהם מגלים עשן. שלא תבינו לא נכון, אלו יכולים להיות גלאי חשמל בעלי איכות ודיוק אך נקודת החולשה שלהם היא שישנו צורך שמישהו ישמע את האזעקה שהם משמיעים. אמנם האזעקה שלהם חזקה אך כאשר אין מישהו מבנה אף אחד לא ידע על האש. לכן אני וכל מתקין מערכות אש ממליצים דווקא על מערכות הכוללות רכזת, מערכות אלו הן בעלות יכולת לתקשר בצורה ממוחשבת ולהתריע במקרה שריפה גם כאשר אין אף אחד בסביבתן.
בין כולי סוגי מערכות גילוי אש, ההמלצה שלי היא על מערכת הכוללת כמה אלמנטים:
חיישנים  מסוים שונים לגילוי עשן, חום וגזים המעידים על קיומה של האש. יש להתאים את החישן לסביבת העבודה ויש לדוק את הנושא עם מתקין מערכות גילוי אש. הדבר השני הוא מערכת ההתרעה, במקרה שישנה אש במבנה יש צורך במערכת התרעה אשר תזהיר את האנשים מהסכנה. מערכות אלו כוללות סירנה ונצנץ גילוי אש. נצנץ גילוי אש הוא פשוט עוד אמצעי ויזואלי שבעזרתו ניתן לדעת שישנה אש במבנה. כמו כן במקומות מסוימים יש להשתמש במערכות כיבוי אוטומטי, כמו למשל אם ישנם שרתי מחשב רבי עוצמה או ארונות חשמל.  ולבסוף אני ממלץ שתהיה זו מערכת לגילוי אש מתקדמת אשר יכולה להודיע לכם גם כשאינכם נמצאים במקום על האש במבנה.