מניעה, גילוי וכיבוי אש

ציוד אש
נושא האש מתחלק ל 3 : מניעה, גילוי, כיבוי. זהו דבר מאוד הגיוני. הדבר בראשון שאנו רוצים הוא למנוע את האש ובכלל להמינע ממצב של שריפה. את האש מונעים באמצעות אמצעי זהירות ונוהלי עבודה נכונים אשר יפחיתו את הסיכויים לפריצת אש. במידה ופורצת אש, אנו רוצים מערכת התרעה אשר מזהה את האש כבר בשלביה הראשונים ומשתמשת בצופר גיולי אש על מנת להתריע בפני כולם.. זהו דבר חשוב מאד, כל שנייה שהאש בוערת כך היא מכלה יותר דברים והופכת לדבר מפלצתי ומסוכן מאוד. הדבר האחרון, שאנו מקוים שלא נצטרך הוא ציוד אש, כלומר ציוד המשמש להתמודדות עם האש.
כאמור, מלבד המערכות השונות לגילוי אש הנותנות לנו התרעה בעזרת צופר גילוי אש, יש להחזיק גם בציוד אש בעסק או במבנה על מנת להתמודד עם האש במידה ותפרוץ. אז מהו בעצם ציוד אש  וציוד בטיחות?
ציוד בארון כיבוי אש
ארון כיבוי אש הוא בדרך כלל ארון פח או פיברגלאס הצבוע בצבע אדום, על מנת שבקלות יוכלו לזהותו בשעת חירום. חומרים אלו הם עמידים בחום ואש ולכן משתמשים בהם בתור ארונות חירום, תוכלו לראות אותם בהרבה מקומות ציבוריים.
ישנם ארונות אש הכוללים גלגלון ומזנק וישנם ארונות כיבוי אש הכוללים ציוד אחר לכיבוי אש. הארונות בתוכם ישנו גלגלון בעצם כוללים צינור באורך של 25 מטר ומזנק בקוטר של "1. זהו סטנדרט המתאים במיוחד עבור אלו תגובה מהירה של אנשים ללא הכשרה של מכבי אש, למשל אחד העובדים או עוברי האורח.
ישנם ארונות המכילים ציוד אחר לכבוי אש, ציוד בארון כיבוי אש יכול להיות מטפי כיבוי לשימוש ידני, זרנוקי בד רחבים, מחבט כיבוי שריפות, קסדה, שמיכת מילוט נגד אש, ברדס מילוט מאש, כפפות ועוד אביזרים אשר יכולים להיות שימושים במקרה שריפה .
ציוד בטיחות אש
חלק נכבד מציוד הבטיחות נמצא בתור ארון כיבוי אש, אך למעשה ישנים עוד אלמנטים רבים הקשורים לבטיחות ולאוו דווקא קשורים לאש ולציוד בטיחות אש. בטיחות היא נושא חשוב מאוד בכל עסק, מבנה, בית פרטי ומקום ציבורי. מהסיבה הזו מפעלים וארגונים רבים מעסיקים יועצי בטיחות. ציוד בטיחות בארגון כולל דברים בסיסיים אשר משותפים לכל ארגון אך בהחלט ישנו ציוד בטיחות הרלוונטי לתחום העיסוק של הארגון. לדוגמה ברשימת ציוד הבטיחות של מעבדה כימית תוכלו בוודאי למצוא מסכות אב"כ מסוגים שונים וחליפות הגנה. במפעל מרעיש תוכלו למצוא כיסויי אוזניים על מנת לשמור על השמיעה של העובדים. ציוד בטיחות בסיסי שתוכלו למצוא בכל ארגון בדרך כלל כולל את הדברים הבסיסיים ביותר נגד אש ותיק עזרה ראשונה.
לסיום, הרשו לי להזכירם שלא מספיק להחזיק ציוד בטיחות וציוד כיבוי אש. זה עדיין לא נותן לכם הגנה, אתם חייבים כוח אדם מיומן אשר קיבל הדרכה ויודע איך להשתמש בציוד זה.