ציוד למכבי אש וצופי אש

ציוד לצופי אש

צופי האש הם בני נוער המתנדבים בשירותי כיבוי האש של ישראל, רבים מהם במסגרת פרויקט המחויבות האישית בתיכונים. צופי האש הם אינם כבאים וחלים עליהם מגבלות שונות, למשל הם אינם מורשים להיכנס לתוך מבנה בוער. אך למרות זאת תרומתם של צופי האש היא גדולה מאוד, הם משתתפים באופן אקטיבי בפעולות כיבוי האש. צופי אש עוברים סדרת אימונים המכשירה אותם למילוי משימות בשעת חירום, לכן יש להם צורך בציוד נגד אש.  ציוד לצופי אש כולל ציוד מגן כמו נעליים מיוחדות, קסדות, כפפות ואביזרי מגן נוספים. צופי האש מימונים בתפעול ציוד נגד אש ובזירת האירוע הם מציבים סולמות ופורשים זרנוקי מים ואפילו מפעילים אותם.

בישראל ישנם מאות צופי אש ותרומתם האישית חוסכת למדינה משאבים רבים, בזכותם הציבור נהנה משירות יותר טוב ובטיחות ברמה גבוהה יותר. צופי אש משתלבים בעבודתם של מכבי האש.

ציוד מכבי אש

מכבי האש במקרים רבים מסכנים את חייהם למען הצלת חיי אדם. לא אחת כבאים נכנסים לתוך מבנים בוערים על מנת לחלץ אנשים לכודים. זוהי עבודה מסוכנת מאוד ולכן ציוד מכבי אש אינו מסתכם רק בזרנוקים וציוד נגד אש אלא ישנו דגש גדול על מוצרים להגנה ובטיחות הכבאי.
כאשר מתמודדים עם אש ישנן סכנות רבות, האש עצמה עלולה לשרוף, לגרום לכוויות קשות ואף מוות לכן יש צורך בביגוד מיוחד בעל עמידות לאש. ביגוד רגיל עלול לעלות באש במהירות כאשר נכנסים לתוך מבנה בוער. לא רק האש עצמה היא הסכנה אלא גם הטמפרטורות הגבוהות הנפלטות ממנה וגזים רעילים, כל אחד בפני עצמו הוא גורם אשר עלול לגרום לסכנת מוות. מסיבה זו מכבי האש מצוידים בציוד תרמי, מסכות חמצן ומסכות גז מסוגים שונים על מנת להגן עליהם מהגזים הרעילים הנפלטים בשעת שריפה.

מבנה בוער הוא מבנה בעל סכנת התמוטטות ואם לא הבנה כולו לפחות חלקים ממנו. כניסה לתוך מבנה כזה מהווה סיכון רב ודורשת אימונים רבים, לכן אך ורק מכבי אש מוסמכים להפעיל שיקול דעת ולהיכנס למבנה בוער בשעת הצורך. לשם כך הם מצוידים בקסדות ועוד ציוד רב המשמש לפריצה, שבירת קירות ועוד.

וכמובן עדיין לא הזכרתי את נושא הכיבוי עצמו, ציוד מכבי אש כולל זרנוקים רבי עוצמה המשמים להשפרצת סילוני מים לכיבוי אש.

קבלן גילוי אש

במקרים רבים יש צורך בקבלן גילוי אש אשר יבצע את כל העבודות של ההכנה, ההתקנה והתחזוקה של מערכות גילוי האש ואף כיבוי האש. במקרים רבים התקנת מערכות גילוי עשן הן הרבה יותר מורכבות ואינן מסתכמות בהתקנה של גלאי עשן בודד. לעתים מדובר בשילוב של גלאים מסוגים שונים המקושרים ביניהם במערכת תקשורת עם רכזת. למעשה זוהי הדרך היחידה לבצע גילוי אש יעיל במבנים גדולים. קבלן גילוי אש מתמחה בפרויקטים מסוג זה, הוא מכיר את הסיכונים השונים, הרגולציות בחוק ויודע להתאים לכל לקוח את הפתרונות המתאימים בשבילו.