מידע חיוני כל רכזות גילוי אש

רכזות גילוי אש

רכזות גילוי אש הן הבסיס של כל מערכת לגילוי אש, זהו בעצם המוח של כל המערכת. רכזת גילוי אש הוא סוג של כרטיס אלקטרוני המקבל מידע מהחיישנים השונים המחוברים למערכת, בהתאם למידע זה הרכזת גילוי אש מפעילה מערכות שונות. למעשה זוהי מערכת קלט פלט. לדוגמה אם גלאי החום במטבח מודיע לרכזת שישנה עלייה פתאומית בטמפרטורות במטבח, המערכת מפעילה את צופר האזעקה, אורות חירום וכמו כן שולחת הודעה למערכת התקשורת המחוברת אליה.

ישנן רכזות גילוי אש אשר עובדות לפי אזורים, אסביר באמצעות דוגמה: נניח ויש לנו מלון בעל 5 קומות, בכל קומה ישנם גלאי עשן וכל קומה מוגדרת כאזור במערכת. כאשר גלאי העשן, או לפחות אחד מהם,  יגלו שריפה בקומה השנייה של הבניין, רכזת גילוי אש אזורית תודיע לנו על שריפה בקומה השנייה. אך כמו שאתם יודעים, בתי מלון יכולים להיות גדולים מאוד, הקומה השנייה עלולה להיות אזור גדול מאוד והשרפה רק באחד החדרים. זה חשוב לדעת היכן היא בדיוק, מכיוון שלשם יש להפנות את מאמצי הכיבוי ומשם יש להרחיק את האנשים. הפתרון במקרים כאלו הוא שימוש ברכזות גילוי אש כתובתיות (רכזת גילוי אש אנלוגית). ברכזות גילוי אש כתובתיות, לכל חיישן יש כתובת משלו וכך ניתן לדעת היכן בדיוק מתרחשת השרפה . במקום לקבל אות המבשר  על שריפה בקומה השנייה נקבל אות המבשר על שריפה במטבח בקומה השנייה או שריפה בחדר 204 בקומה השנייה. זהו יתרון גדול המאפשר לנו להגיב ביעילות רבה יותר.

כמה נקודות חשובות בנוגע לרכזות גילוי אש – טיפים באדיבות רוברט גילוי אש

רכזת גילוי אש, כמו גם המערכות השונות המחוברות אליה, עובדות על חשמל. בשעת שריפה יתכן שתפגע המערכת החשמלית, יתכן שזו אף הסיבה לשרפה. מסיבה זו רכזות גילוי אש צריכות גם סוללת גיבוי על מנת שימשיכו לתפקד גם ללא חשמל. תארו לעצמכם שבעקבות הפסקת חשמל אנשים ישתמשו בנרות, עקב כך הסיכון לשרפה יגדל אבל המערכת לא תעבוד כי אין חשמל. לכן יש צורך בסוללת גיבוי הנטענת כאשר יש חשמל באופן אוטומטי ונכנסת לפעולה באופן אוטומטי כאשר אין חשמל.

חשוב להשתמש במערכת התרעה הכוללת צופר וגם אורות מנצנצים. אנשים בעלי בעיות שמיעה לא ישמעו את צופרי האזעקה ולכן יש צורך באורות בהם הם יוכלו להבחין.

יש להשתמש ברכזת גילי אש המחוברת למערכת תקשורת סלולריות וקווית במקביל. למערכת התקשורת יש חשיבות רבה, היא מאפשרת לרכזת להודיע למוקד או ישירות אליכם כאשר ישנה שריפה. זה חשוב מאוד הרי שרפות יכולות להתרחש בכל שעות היממה. מומלץ להשתמש בגיבוי סלולרי למקרה שיש תקלה בקו.

למידע נוסף אתם מוזמנים לפנות לרוברט גילוי אש.