תכנון מערכות גילוי אש על פי התקנים

תכנון מערכות גילוי אש

אחד הדברים החשובים שיש לעשות בכל מפעל, עסק ומבנה מכל סוגים הוא תכנון מערכות גילוי אש. האש הייתה ונשארה אחד האיומים הגדולים על שלום הציבור ועל רכוש. כאשר פורצת אש היא מכלה הכול ובמקרים רבים גם חיי אדם. האש נשארה מסוכנת כפי שהייתה משחר ההיסטוריה, אך האמצעים בעזרתם אנו מתגוננים ונלחמים באש הלכו והשתפרו. למעשה יש כל כך הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון בתכנון מערכות גילוי אש ובגלל זה ישנם אנשי מקצוע מיוחדים שזהו תחום התמחותם.

מומחי בטיחות אש הם אלו המוסמכים לעשוות תכנון מערכות גילוי אש. כאשר ישנה מערכת טובה לגילוי אש כך פוחתים הסיכוים לנזק ופוחתת הפגיעה בחיי אדם. למעשה את נושא האש אנו תוקפים מכל הכיוונים – אנו נוקטים אמצעי זהירות למניעת אש, אנו משתמשים בגלאים לגילוי מוקדם של אש, אנו מחזיקים אמצעים לכיבוי אש ואף משתמשים במערכות אוטוטמטיות לכיבוי האש. לכן כאשר מדברים על תכנון מערכות גילוי אש, יש להניח שמדובר במערכות שלמות הכוללות את כל אסטרטגיית האש של העסק.

על מנת להבטיח את שלום הציבור, קבע המחוקק אמצעים שונים להגנה מפני אש אשר חובה להתקינם, לפעמים קוראים לזה תקן גילוי אש ולפעמים תקן גילוי עשן, בסופו של דבר מדובר באותו הדבר. בשפה יותר מקצועית זה נקרא תקן גילוי אש 1220. זהו מספר התקן המתייחס לנושאי האש בהיבטים שונים. בוודאי תשמעו על תקן גילוי אש 1220 בכל מקום בו מתעסקים בבטיחות באש. תקן גילוי אש (תקן גילוי עשן) אינו קובע סטנדרט אחיד התקף לכל מקום אלא התייחסות ספציפית לנסיבות שונות למשל תקן גילוי אש לארון חשמל של 60 אמפר מחייב אמצעים שונים  מאשר עבור ארון של 100 אמפר.

מערכות גילוי אש ומערכות גילוי עשן מורכבות מרכיבים שונים ומרמות תחכום שונות, גם אמצעי הכיבוי הם שונים ומגוונים. תקן גילוי אש למעשה קובע אילו סוגי מערכות הן חובה בנסיבות מסוימות אבל מעבר לכך, תקן גילוי אש (תקן גילוי עשן) גם מכיל דרישות מיוחדות מכל רכיב במערכת. למשל ישנם תקנים המתייחסים לגלאי עשן, תקנים המתייחסים למטפים, תקנים המתייחסים למערכות כיבוי אש אוטומטיות ועוד.

מערכות גילוי אש הן ומערכות כיבוי הן מערכות הדורשות טיפולי תחזוקה תקופתיים ואך הכשרת עובדים לשימוש בהם. תקן גילוי אש 1220 מכיל סעיפים רבים וחלקם אף מתייחסים לנושא התחזוקה. גם מערכת הגילוי היקרה ביותר בשוק עדיין מחייבת תחוזקה על מנת לוודא שהיא תעמוד לרשותנו בשעת הצורך.