התקנת מערכות גילוי אש

התקנת מערכות גילוי אש היא דבר חשוב מאוד, הן לבתים פרטיים והן לעסקים ומפעלים. כאשר מגלים אש בזמן ניתן להגיב מהר ולמנוע אבדות בנפש ונזק גדול לרכוש. התקנת מערכות גילוי אש היא האמצעי שבעזרתו אנו יכולים לעשות גילוי מוקדם של האש. על מנת לגלות את האש אנו עושים שימוש בגלאים שונים, כל אחד עובד בצורה קצת אחרת ובהחלט ישנם הבדלים בין הגלאים השונים. בואו נבחן כמה מסוגי הגלאים השונים אש נמצאים היום בשימוש:

 גלאי אופטי – אלו הם גלאים פשוטים המסתמכים על העיקרון שהעשן עולה כלפי מעלה, לכן ממקמים אותם בתקרות. אילו בתוך גלאי אופטי ישנו מקור אור, כמו למשל דיודה פולטת אור ומולה קולטן אשר קולט את האור הנפלט מהדיודה. כאשר חודר עשן אל תוך גלאי אופטי,  בעצם משתבשת הפעולה של קליטת האור. העשן חוסם את האור וכך הוא אינו מגיע בצורה סדירה אל הקולט. הפרעה זו היא מה שמפעיל את אזעקת העשן. ישנן סביבות עבודה בהן לא ניתן להתקין גלאי עשן מכיוון שיש בהן גורמים היכולים לשבש את פעולת האור והם אינם עשן. למשל מפעלים בעלי סביבת עבודה מאובקת, כמו למשל נגרייה או מטבח. במקומות אלו יש צורך למצוא סוגים אחרים של גלאים.

 גלאי חום – גלאי חום הוא אחד הפתרונות הידועים למקומות בהם לא ניתן להשתמש בגלאי עשן. אך למרות זאת תהיה זו טעות להתייחס אליו כתחליף לגלאי עשן. יש לו חסרונות ולא מומלץ להסתמך עליו בלבד. למשל ישנם מקרים בהם שריפות מעשנות לאורך זמן אך עדיין אין התפרצות של להבות וחום גבוה, לכן במקרים כאלו החיישן עלול לגלות את השריפה מאוחר מידי.

 מי שמתקין מערכות גילוי אש בדרך כלל מבצע קודם כל סקר של הסיכונים ובהתאם ממליץ על סוגי החיישנים והמערכות לכיבוי אש אשר יש להתקין במבנה. אין לזלזל בהמלצות של מומחי התקנת מערכות גילוי אש, הם מכירים את הנושא בצורה המקצועית ביותר כולל התקנים הקבועים בחוק. אל תשכחו שכול עסק חייב אישור מכבי אש ובעזרת מומחים למערכות גילוי אש ניתן להתאים את העסק לדרישות התקן.

 זכרו שחשוב לחבר את גלאי האש לרכזת של מערכת אזעקה אשר יכולה לספק לכם התרעה טלפונית באמצעות המוקד גם כשאינכם נמצאים בעסק. להבדיל מגלאי עשן עצמאיים אשר רק מספקים אזעקה מקומית. בשביל להגן על העסק ועל הבית כפי שצריך אתם חייבים להשתמש בגלאי עשן המחוברים למערכת האזעקה הכללית כך שבמידה וישנה אזעקת עשן תקבלו התרעה בדיוק כמו במקרה של פריצה.