למה צריך חברות ייעוץ בטיחות וחברות גילוי אש?

 במפעלים ומקומות ציבוריים ואפילו מבנים פרטיים יש צורך בשמירה על הבטיחות. אבל מהי בעצם בטיחות? ישנו מכלול גדול של נושאים הנכנסים תחת נושא הבטיחות. קל להצביע על נושא הבטיחות בהקשר של מניעת שריפות אבל האמת שבטיחות הוא נושא הרבה יותר רחב. למשל במפעלים, לעתים ישנם חומרים מסוכנים ומכונות אשר יכולות לגרום לפציעה ומוות. במקרים כאלו יש לנקוט באמצעי בטיחות על מנת למנוע אסונות. אמצעי בטיחות מורכבים מנהלי עבודה ותקנות, אמצעי בטיחות פיזיים כמו למשל גדרות הפרדה, אמצעי בטיחות אישיים כמו למשל קסדה ואמצעים לחירום במקרה שהתרחש אירוע שלא הצלחנו למנוע. כאשר מתרחש אירוע בטיחותי אנו צריכים אמצעים על מנת למזער את הנזק שלו ולהביא אותו לסיום במהרה. זוהי רק דוגמה אחת של נושא הבטיחות הכל כך חשוב. בטיחות הוא נושא רציני מאוד הדורש הרבה מאוד ידע מקצועי וזו הסיבה מדוע ישנן חברות ייעוץ בטיחות.

 חברות ייעוץ בטיחות הן בעלות ידע מקצועי רב בכל הקשור למניעת תאונות ותפקוד במצבי חירום, זהו ידע המבוסס על מחקרים, ניסויים וניסיון מאירועים ואסונות אשר התרחשו. כאשר יש לנו עסק או מבנה ציבורי אנחנו יכולים לעשות טעויות היוצרות מפגעים בטיחותיים רק בשל חוסר מודעות לסכנות וכאן טמנה בדיוק הסיבה מדוע אנחנו צריכים חברות ייעוץ בטיחות.

 חברות גילוי אש – חברות גילוי אש הן לא רק חברות העוסקות בהתקנה של ציוד גילוי וכיבוי אש כמו, גלאי עשן, ספרינקלרים, זרנוק ומטפים. חברות גילוי אש בדרך כלל עוסקות גם בייעוץ בטיחות או לפחות בהיבט של האש. כאשר שוכרים את שירותיה של חברה למערכות גילוי אש היא בדרך כלל צריכה להגיע ולבצע קודם סקירה של הסיכונים. כאשר מתכננים את מערכות הגילוי והכיבוי, חברה למערכות כיוי אש צריכה לסרוק את הבניין. יש לזהות את כל הסיכונים שבו ולדעת היכן לוחות החשמל, המפסק הראשי, מכלי גז בישול ועוד תשתיות. זה חשוב מאוד מכיוון שבאחריותה של החברה גם לעשות תוכניות פינוי ולהכשיר את העובדים. לאחר שהחברה מכירה את כל הסיכונים שבמבנה ויציאות החירום היא יכולה להתחיל לבנות תוכנית של הגנה מפני אש. התוכניות היעילות ביותר הן תוכניות הכוללת מניעה, הדרכה של עובדים, התקנת גלאי עשן, התקנת זרנוק כיבוי אש, סימון יציאות חירום ואפילו התקנת מערכות כיבוי אש אוטומטיות.

מקומות ציבוריים צריכים להקפיד במיוחד בנושא האש, ישנן תקנות מיוחדות בנושא. מקובל מאוד לראות במקומות ציבוריים מטפי כיבוי, ספרינקלרים, ארון אש ובו זרנוק לשימוש ידני וגלאים שונים. אלו דברים מצילי חיים. הזרנוק יכול לשמש את האנשים במקום במקרה של דליקה ואף את מכבי האש.