יועצי בטיחות וחוות דעת – מתי צריך?

 חוות דעת יועץ בטיחות

 בהרבה מקרים, בעיקר אם אנו עוסקים בפרויקטים ובבנייה, אנו נזקקים לחוות דעת יועץ בטיחות. זה יכול להיות כחלק מייעוץ הנדסי לתכנון, ייעוץ למפעל הרוצה להקפיד על בטיחות בתהליכי הייצור, ייעוץ לרשויות מקומיות, ייעוץ למשרדי ממשלה, ייעוץ עבור ארגונים הרוצים לגבש נהלי בטיחות ועוד. לעתים אפילו חוות דעת יועץ בטיחות נדרשת על ידי בתי המשפט. על יועץ הבטיחות מוטלת אחריות כבדה מאוד, כל התרשלות בתפקידו עלולה לגרום לאסון והוא יכול להימצא אחראי. ישנם סוגים שונים של יועצי בטיחות בעלי תחומי התמחות שונים, למשל ישנם יועצי בטיחות לתחומי תחבורה, יועצי בטיחות לתעשייה, יועצי בטיחות לתחומי מזון, יועצי בטיחות לתחומים כימיים ועוד רשימה ארוכה של התמחויות.

 אחד מתחומי ההתמחויות של יועץ בטיחות הוא תחום האש, בדרך כלל כל חברת גילוי אש מחזיקה יועץ בטיחות המתמחה בנושא דליקות ואף מעניק חוות דעת יועץ בטיחות במקרה הצורך. חברת גילוי אש היא בדרך כלל המקום בו ניתן לקבל את מכלול השירותים הקשורים לבטיחות באש. חברת גילוי אש עושה את הסקירה והניתוח של המבנה הוא העסק על מנת לקבוע באילו אמצעים יש לנקוט, חברת גילוי אש מכירה את כל התקנים. חברת גילוי אש אף מחזיקה טכנאי גילוי אש על מנת להתקין את מערכות הגילוי והכיבוי ולתת תחזוקה שוטפת. גילוי וכיבוי אש הם לא רק עבודה של טכנאי גילוי אש והחיישנים שהוא מתקין, זוהי גם אחריות של צוות המקום. לכן חברת גילוי אש גם מעניקה עזרה בקביעת נהלים והדרכת העובדים.

 חשוב שתדעו שכל המערכות המותקנות על ידי טכנאי גילוי אש הן מערכות הזקוקות לביקורת ותחזוקה תקופתיות. למשל ישנם חיישנים הדורשים ניקוי תקופתי, מטפים הדורשים מילוי לחץ ועוד עניינים טכניים. לכן מסיבה זו חברת גילוי אש עובדת בדרך כלל עם הלקוחות במתכונת של תשלום עבור שירותים תקופתיים בהם הם מגיעים ובודקים את כל הציוד לגילוי וכיבוי אש.

 מקובל מאוד בעסקים גדולים, מפעלים, מקומות ציבוריים ואתרי בנייה לשכור את שירותיו של יועץ בטיחות אש. ישנם תקנים שיש לעבוד לפיהם וישנם היתרים אשר צריך לקבל ממכבי האש בשביל היתר בנייה, טופס אכלוס או רישיון עסק. יועץ בטיחות אש הוא איש המקצוע אשר יעזור לכם לתכנן את כל תחום ההגנה וההתמודדות עם אש על מנת שתוכלו לעבור בצורה חלקה את ביקורת מכבי האש. אם מדובר באתר בנייה, חבל לחכות לשלבים מתקדמים בהם מכבי האש לא יתנו אישור אכלוס ואז תצטרכו להשקיע כספים בביצוע התאמה לדרישות, עדיף לעבוד מסודר עם יועץ בטיחות אש על מנת שתהיו מוכנים כראוי ותעמדו בדרישות מכבי האש.